Pałac w Rzucewie

Neogotycki styl w architekturze na przykładzie zamku w Rzucewie

Styl neogotycki zaczął dominować w architekturze w epoce Oświecenia. Do jednego z najpiękniejszych budynków, wykonanych w tym stylu, należy zaliczyć zamek w Rzucewie, znajdujący się na terenie województwa pomorskiego.

Neogotyk wyparł wcześniej obowiązujący styl architektoniczny, jakim było Rokoko. Jak sama nazwa wskazuje, styl neogotycki nawiązuje do popularnego w średniowieczu gotyku. Neogotyk został zapoczątkowany w Anglii, gdzie nieprzerwanie kontynuowano tradycje architektoniczne, wywodzące się z XII wieku. Styl ten szybko zyskał popularność we Francji, Niemczech i w środkowej Europie. Wyróżnia się on dwoma fazami, takimi jak faza dekoracyjna, trwająca do 1850 roku i faza konstrukcyjna, trwająca do 1900 roku. Założeniem pierwszej z nich było inspirowanie się rozwiązaniami estetycznymi sztuki gotyckiej. Z kolei faza konstrukcyjna związana była z dogłębną analizą inżynierii używanej w Średniowieczu i późniejszym zastosowaniem jej w praktyce. Styl ten był powszechnie wykorzystywany w budownictwie sakralnym.

Do znanych kościołów wybudowanych w neogotyku należy zaliczyć katedrę św. Jakuba w Gorlitz, kościół św. Józefa w Krakowie czy bazylikę Notre-Dame w Ottawie. Najpopularniejszymi budowlami wykonanymi w stylu neogotyckim są również bez wątpienia: charakterystyczny gmach brytyjskiego parlamentu, ozdobiony wieżą z zegarem Big Ben czy majestatyczny parlament w Budapeszcie.

Warto również podkreślić, że styl neogotycki był wykorzystywany do budowy kamienic. W związku z tym, w wielu miastach Europy można znaleźć budynki mieszalne, których fasady nawiązują do założeń tego stylu. Został on jednak wyparty przez Secesję i Art deco na początku XX wieku. Przeglądając w internecie przykłady architektoniczne Neogotyku, warto przy okazji spojrzeć na wyniki rozgrywek sportowych, wykorzystując Fortuna kod promocyjny.

Neogotycki charakter zamku w Rzucewie 

Styl neogotycki wyróżnia się przede wszystkim monumentalnością. Jego cechą charakterystyczną są strzeliste wieże, które zdobią neogotyckie pałace i zamki. Są one często rozmieszczone nieregularnie na budynkach. Najbardziej znanym przykładem zamku wykonanego w stylu neogotyckim jest zamek Neuschwanstein, znajdujący się w Bawarii, który był inspiracją dla Walta Disneya.

Z kolei w Polsce typowym przykładem architektury neogotyckiej jest zamek w Rzucewie. Powstał on według projektu znanego, niemieckiego architekta, Fryderyka Augusta Stülera. Zamek został bogato ozdobiony różnego rodzaju łukami, nawiązującymi do gotyku. Wyróżnia się również smukłymi wieżami. Uwagę odbiorcy zwracają tzw. maswerki, czyli elementy dekoracyjne o geometrycznym wzorze, które zostały misternie wykonane z cegieł. Do wybudowania zamku w Rzucewie użyto charakterystycznej dla stylu neogotyckiego czerwonej cegły. Została ona specjalnie postarzona, aby przypominała budulec używany w Średniowieczu. Tego rodzaju cegła była szczególnie często wykorzystywana na terenie dawnych Prus. Zamek w Rzucewie jest typowym przykładem budowli inspirowanej stylem neogotyckim. 

Neogotyk jest uważany za niezwykle efektowny styl architektoniczny, wyróżniający się swoją monumentalnością. Zamek w Rzucewie, zbudowany w tym stylu, do dzisiaj wzbudza zachwyt miłośników architektury.